Miller ofiarny

Po wyroku ETPCz w sprawie polskiego udziału w procederze amerykańskich tortur wszyscy jak jeden mąż rzucili się na Millera: mamy nadzieję, że karę zapłaci z własnej kieszeni, słyszę z lewa i z prawa, najlepiej do spółki z Kwaśniewskim.

More …

Parę słów o unikaniu podatków

Mamy na początek roku burzę w szklance wody, która wybuchła po tym, jak korporacja LPP zdecydowała się uruchomić przepompownię zysków na Cypr w postaci „opłat licencyjnych” (wszelka „własność intelektualna” świetnie się nadaje do pompowania kasy w zamian za powietrze).

Są tacy, którzy mówią, że to hipokryzja tak czepiać się jednej firmy, skoro „wszyscy to robią”. To oczywiście prawda – jak ktoś jest dużą firmą to prędzej czy później zaczyna „optymalizować podatki”, czyli ślizgać się po krawędziach przepisów w różnych krajach, żeby ich zapłacić jak najmniej. Korporacje są evil by design – ich statutowym celem są pieniądze, wszelkie moralno-patriotyczne skrupuły generujące milionowe straty mogą być uznane za przestępstwo, i każda i każdy z nas, będąc prezesem korporacji, musiałby, w mniejszym lub większym stopniu robić to samo.

More …